1. გაკვეთილის თემა
|
ილია ჭავჭავაძე, ნიკოლოზ გოსტაშაბიშვილი
|
2. სწავლების საფეხური და
კლასი
|
პირველი
საფეხური, მეექვსე კლასი
|
3. ინტეგრირებული საგნები,
მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
ქართული ენა და ლიტერატურა
დალი
ჯინჭარაზე
|
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
22 მოსწავლე
|
5. განსაკუთრებული
მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
ინკლუზიური მოსწავლე არა მყავს
|
6. გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
თემა
ისტორიულ-პატრიოტული მნიშვნელობისაა და აქტუალურია დღევანდელობასთან დაკავშირენით, მოსწაავლეებს
ისტორიული და
ლიტერატურული ცოდნის გაღრმავებაში შეუწყოგს ხელს. აამაღლებს უნარ-ჩვევეგს,
ჰუმანურ ასპექტს და დაეხმარება წინარე
ცოდნის გამოყენებაში. მომდევნო საკითხზე ეფექტურ გადასვლას შეუწყობს ხელს, მოახდენს ცოდნის არიალის გაფართოვებას.
|
7. გაკვეთილის სასწავლო
მიზნები (საგნების მიხედვით)
|
გაკვეთილის
მიზანი.
ა.ტექსტის
ანალიზის უნარ- ჩვევის განვითარება.
ბ.უცხო
სიტყვებსა და მხატვრულ ხერხებზე მუშაობა .
გ.ჰუმანური
და პატრიოტული თემატიკის წინ წამოწევა.
დ.ზედსართავისა
და არსებითი სახელის ერთად
ბრუნების თავისებურებების გაცნობა.
|
8. ეროვნული სასწავლო
გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი
შედეგი/ინდიკატორები
|
მოსწავლე
კითხულობს და აანალიზებს ტექსტს. ავლებს პარალელებს განვლილ მსგავსი სახის და თემატიკის ნაწარმოებებთან .
|
9. წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებმა
იციან საქართველოს ისტორიის აღნიშნული პერიოდი და
იმ ეპოქის სახელმწიფო მოღვაწეთა ზოგადი ბიოგრაფია.უნდა იცოდნენ იმ ეპოქის
საქართველოს ზოგადი საგარეო ვითარება.
|
10. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
|
1.მოთელვა -
3 წუთი;
2. საშინაო დავალება - 10 წუთი;
3. ჯგუფური მუშაობა -10 წუთი:
4. ახალი მასალის ახსნა -12 წუთი;
5. საშინაო დავალების მიცემა -3 წუთი
6. შეფასება -2 წუთი
|
11. შეფასება
|
გაკვეთილზე
ჩართულობა, მსჯელობა,შეფასებები.
კითხვა-
პასუხი კომენტარით;
ვიყენებთ
განმავითარებელ შეფასებას.
|
12. საკლასო მენეჯმენტი _
საგანმანათლებლო რესურსები
|
წიგნი;
რვეული;
თვალსაჩინოება
|
#
|
1-3 დაბალი
|
4-5 საშუალო
|
6-7 მაღალი
|
8-9-10 უმაღლესი
|
|
1
|
რამდენად
გაიაზრა
ჯგუფმა
ტექსტის
შინაარსი
|
ჯგუფმა ვერ გაიაზრა ტექსტის შინაარსი
|
ჯგუფმა ნაწილობრივ გაიაზრა შინაარსი
|
ჯგუფმა გაიაზრა შინაარსი, ირჩევს დაკავშირების ოპტიმალურ ფორმას
|
ჯგუფმა კარგად გაიაზრა ტექსტის შინაარსი და გარკვევით წარმოთქვამენ სიტყვებს ადვოკადურად იყენებენ ლოგიკურ პასუხებს
|
2
|
ჯგუფის
თანამშროლობა
|
ჯგუფური თანამშროლობა არ არის ორგანიზებული
|
ჯგუფის თანამშრომლობა ნაწილობრივ ორგანიზებულია
|
ჯგუფი კარგად თანამშრომლობს
|
ჯგუფის წევრები ერთმანეთთან თანამშრომლობის დროს აყალიბებენ თეზისებს. გამოკვეთენ მსჯელობის თემას.
|
3
|
ჯგუფის
ორგანიზებულობა
|
ჯგუფი არ იყო ორგანიზებული
|
ჯგუფი ნაწილობრივ ორგანიზებულია
|
ჯგუფი კარგად არის ორგანიზებული
|
ჯგუფი აქტიურია, იძლევა ღრმა ანალიზს, კონცენტრირებულია.
|
4
|
ჯგუფის
ჩართულობა
|
ჯგუფი არ იყო ჩართული
|
ჯგუფი ნაწილობრივ ჩართულია
|
ჯგუფი ჩართულია, ეძებს ოპტიმალურ ხერხებს.
|
ჯგუფის წევრები საკუთარ კომუნიკაციურ ქცევას უსადაგებენ შესაბამის კონტექსტს. გააზრებულად იყენებენ ლექსიკისა და ენის საშუალებებს. აუდიტორიას სთავაზობენ პრობლემის გადაჭრის საკუთარ ვერსიას.
|
No comments:
Post a Comment